حديث بوی سيب

دوستان عزيز سلام اميدوارم عزاداري هايتان قبول باشد. اين روزها حتما خيلي اين شعر:

بوي سيب و حرم حبيب و حسين غريب و كرب و بلا
بوي ياس و حرم عباس و خداي احساس و كرب و بلا


را شنيده ايد براي من كه عجيب بود چرا بوي سيب و امام حسين عليه السلام كه با اين حديث آشنا شدم
روزي حسنين عليهم السلام خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم رسيدند و جبرئيل نيز نزد آن حضرت به صورت دَحيه كلبي (كشيش يهودي) حضور داشت. آنها دست در آستين او كرده از او طلب هديه كردند. جبرئيل دست را به جانب آسمان بلند كرد و از بهشت سيب و بِه و اناري براي ايشان آورد و به ايشان داد. آنها خوشحال شده نزد جد خود رفتند. آن حضرت ايشان را بوسيد و فرمود به منزل خود برويد و اول نزد پدرتان برويد. ايشان به فرموده جد خود عمل كرده و از آن چيزي تناول نكردند تا پيغمبر تشريف آوردند و با هم تناول كردند و هر چند از آن تناول مي كردند به حال اول برمي گشت و اين ميوه ها باقي بود.
از جناب سيدالشهدا روايت شده كه چون مادرم فاطمه از دنيا رفت ديگر آن انار را نديدم لكن بِه و سيب بود تا آن كه پدرم اميرالمومنين راشهيد كردند آن بِه نيز مفقود شد و آن سيب باقي بود, تا وقتي كه آب را بر ما بستند. من آن سيب را بو مي كردم و التهاب تشنگي من كم مي شد. چون اجلم نزديك شد, ديدم آن را كه متغير شده و به كشته شدن خودم يقين كردم.
علي بن الحسين مي فرمايد كه اين را يك ساعت پيش از آن كه پدرم كشته شود, از او شنيدم. چون او را شهيد كردند بوي سيب از قتلگاه او شنيدم تجسس كردم آن سيب را و از او اثري نديدم و بوي سيب بعد از شهادت او باقي ماند و او را زيارت كردم و بوي سيب از قبرش شنيدم. از شيعيان صالح ما كه زيارت كنند قبر مقدسش را پس بايد اوقات سحر در پي آن باشند كه بوي سيب از قبر حسين عليه السلام خواهند شنيد اگر مخلص و صادق باشند.

بحار الانوار ج43 ص289

پس از اين به بعد با معرفت بگوئيم

بوي سيب و حرم حبيب و حسين غريب و كرب و بلا
بوي ياس و حرم عباس و خداي احساس و كرب و بلا


/ 0 نظر / 8 بازدید